Modelbespreking: na storm een vleugje nazomer!

Rico Schröder
Geschreven door: Rico Schröder
Vandaag 11:35 uur Update: Vandaag 11:35 uur
Na een onstuimige start van de week, met de eerste officiële herfststorm, lonkt nu een vleugje nazomer.

Eerste herfststorm, derde storm van 2025

In IJmuiden stormde het maandagavond tussen 21:00 en 22:00 uur met een uurgemiddelde van windkracht 9. Daarmee is officieel sprake van de eerste herfststorm en daarmee is het de derde storm van het jaar.

Er was niet alleen sprake van storm, er kwamen ook zware windstoten voor. De zwaarste windstoot is gemeten op de Houtribdijk tussen Enkhuizen en Lelystad met 102 km/uur. In IJmuiden haalde de wind uit naar 97 km/uur en op Vlieland kwam een windstoot voor van 96 km/uur.

De storm van gisteren was de derde storm van dit jaar. Al op nieuwjaarsdag werd de eerste storm van het jaar genoteerd. Zowel in de nieuwjaarsnacht als overdag stormde het in IJmuiden, Vlieland en Terschelling. Op 6 januari kwam het opnieuw tot storm. Zowel in IJmuiden, de Houtribdijk en Vlieland noteerde stormkracht 9.

Niet altijd een herfststorm

Gemiddeld genomen beleven we de eerste herfststorm ongeveer half oktober. Vorig jaar hadden we op 27 september de eerste herfststorm en ook op 27 november kwam het tot storm. In 2023 kwam het op 19 september tot de eerste herfststorm. En ook op 2 en 24 november kwam het tot een officiële herfststorm. In het najaar van 2017 stormde het, net als in 2023, ook drie keer. Zowel op 13 september, 5 en 29 oktober was het raak. In de herfst van 2016 stormde het op 20 november.

Een herfststorm komt overigens niet elk jaar voor. In 2021 en 2022, maar ook in de herfst van 2018 en 2019 kwam het helemaal niet tot storm. Twee jaar op rij geen herfststorm is zeer uitzonderlijk. Het gebeurde ook in de herfstseizoenen van 1994 en 1995. Gemiddeld komt het eens in de vijf tot zes jaar niet tot storm in de meteorologische herfst.

Vandaag talrijke buien, morgen enige tijd regen

Vooral over het noorden en midden trekken vandaag talrijke buien. In het zuiden zijn er veel minder buien. In de loop van de middag neemt de buiigheid af op de nadering van een rug van hogedruk en komt de zon vaker tevoorschijn. Het waait flink en het is 16 graden in het noorden en oosten tot 18 graden in Limburg en in het westen.

Talrijke buien vanmiddag, vooral in het noorden en midden.

Morgen vanuit het zuidwesten regen en motregen.

Morgen krijgen we met een volgend lagedrukgebied te maken en volgt opnieuw regen. In de ochtend kan in het oosten en noorden de zon nog even schijnen, maar al snel is het overal bewolkt. Vanuit het zuidwesten gaat het op steeds meer plaatsen regenen. Tijdens regen is het slechts 14 tot 16 graden, maar later op de dag wordt het in het zuiden en westen wat droger en tegelijker tijd stroomt ook zachtere lucht over het land uit. Het wordt dan ook 16 tot 18 graden en er staat nog steeds een nadrukkelijk aanwezige wind. Meer over het weer vandaag en morgen in het weerbericht.

Korte (na)zomerse periode

Donderdag start nog bewolkt en in de ochtend valt lokaal nog wat regen of motregen. Vanuit het zuiden breekt de zon door en bij een matige, aan zee soms een vrij krachtige zuidwestenwind wordt het 20 graden in het noorden en lokaal 24 graden in het zuiden. Waarden van 17 tot 19 graden zijn half september gebruikelijk. 

Vrijdag en zaterdag is het tijdelijk een flink stuk warmer. Kaartjes via https://imweather.com/

De temperatuurstijging zet vrijdag door en dan kan het in het zuiden zomers warm worden met 26 of 27 graden. Elders is het 22 tot 25 graden. De zon schijnt volop en het is droog. 

Doordat voor meteorologen de herfst steevast op 1 september begint spreken we in deze tijd van het jaar van nazomer. Aanstaande maandag 22 september om 20:20 uur begint de astronomische herfst. De astronomische seizoenen worden bepaald door de positie van de aarde ten opzichte van de zon. De herfstequinox vindt plaats wanneer de zon precies boven de evenaar staat, waardoor dag en nacht overal ter wereld ongeveer even lang duren.

Wisselvalligheid keert terug

Ook zaterdag kan het in het oosten en zuiden nog zomers warm worden met ruim 25 graden. Elders is het 22 tot 24 graden. Er verschijnen meer wolken en in de loop van de dag neemt de kans op een regen- of onweersbui toe.

Veel potentie komende zaterdagavond en nacht naar zondag, hoge cape met een vore als trigger.

Deze onweersbuien, die potentieel zwaar kunnen uitpakken, zijn de voorbode van weer een wisselvallig weertype vanaf zondag. Dagelijks komt het dan weer tot buien en ook wordt het minder warm. De spreiding in de pluim hierboven laat zien dat de exacte temperatuur voor volgende week onzeker is. Deze ligt ergens tussen 10 en 22 graden met als gemiddelde ongeveer 17 graden in het midden van het land.

Foto: Ben Saanen

Neerslagverwachting Harmonie

Bekijk hieronder de neerslagverwachting van het Harmonie weermodel voor de komende 48 uur. Meer weerkaarten bekijken doe je op I'm Weather

Files en vertragingen